DEEF Nonpofit Kft.
Dél Európai Együttműködések Fejlesztéséért
A DEKI klaszter
A DEKI Klaszter (Dél-Európai Kereskedelemfejlesztési és Innovációs Klaszter) célja a klaszter adta lehetÅ‘ség maximális kihasználása: az összefogásnak különösen jó eredménye lehet a marketing és a kereskedelem területén. Amíg egy-egy vállalkozásnak nehézséget jelent megjelenni külföldi vagy hazai piacokon, úgy klaszterként összefogva, a közös imázs lehetÅ‘ségeit kihasználva, olyanok is kijuthatnak a vásárokra és teret nyerhetnek a piacokon, akiknek erre különben nem lenne esélyük, mégoly jónak látszó termékek esetén sem. A közös „ernyÅ‘” segíti az újakat és stabilizálja, gyarapítja a régieket. Az sem baj, ha nincs mindig mindenki jelen, mert a közösséget mindenki képviseli, és a közösség mindenkit képviselhet.
Szolgáltatások
Rendszeres információt szolgáltat a térség gazdasági rendezvényeirÅ‘l külpiacra.
Marketingigényeket gyűjti a tagoktól aktuális külgazdasági elképzelések feltérképezése.
Új piacok felkutatása magyar és uniós források felkutatása.
Közösségi kiállítói stand szervezése, üzemeltetése külpiacon (jelentÅ‘s költség- és idÅ‘megtakarítást jelent).
Cégképviselet külföldi gazdasági rendezvényeken.
Célok
A klaszter elsÅ‘dleges célkitűzése: a tagok export árbevételének növelése!
​
A klaszter tagjainak egymást erÅ‘sítÅ‘, fejlesztÅ‘ együttműködése – a különbözÅ‘ tevékenységeket végzÅ‘ tagok egymás termékeivel, szolgáltatásaival valósítják meg a legfontosabb közös cél elérését: tartalmas és kölcsönös Dél-Európai kapcsolatok kiépítését és a meglévÅ‘k fejlesztését.
A környezÅ‘ országok gazdasági információinak, piaci igényeinek összegyűjtése és azok felhasználása újabb piacok meghódítása céljából.
Megteremteni az EU viszonyai között való fennmaradás és továbbfejlÅ‘dés feltételrendszerét és a versenyképes vállalatnagyságot.
Intenzív közös piaci és marketing munkával a Tagok tevékenységének fokozása, és ez által számukra többlet pénzjövedelem elérése.
Olyan célirányosan megvalósítható stratégiai terv kidolgozása, ami a Tagok specializált fejlesztése által biztosítani tudja fenntartható növekedésüket.
Közös kapcsolattartás a szakterületi intézményekkel.
Közös innovációs feladatok meghatározása és beindítása.
Tagjaink
A klaszter jelenleg 23 tagból áll, többségében gyártó cég az épÃtÅ‘anyag, gép és mezÅ‘gazdasági gépgyártás, valamint az élelmiszergyártás témakörben dolgoznak. Közös jellemzÅ‘jük, hogy képviselettel, leányvállalattal, vezérképviselettel rendelkeznek a déli országok vmelyikében (akár többen is). Az adott piacon való fennmaradáshoz – a megszerzett pozÃció növeléséhez elengedhetetlen, hogy képviseleteik a megfelelÅ‘ szakmai fórumokon termékbemutatókon, kiállÃtásokon jelen tudjanak lenni.
Eredmények
A DEKI Klaszter megalakulása óta eltelt években sikerrel vette az akadályokat és céljainak megfelelÅ‘en végezte tevékenységét: a klaszter adta lehetÅ‘ségekkel tagjaink zöme élt, a Balkán országai mellett idéntÅ‘l már Ukrajna piacán is, több mint 40 építÅ‘ipari, beruházási, mezÅ‘gazdasági szakmai rendezvényén vettek részt a közös zászló alatt. Ezen rendezvények a legtöbb megjelent cég számára lehetÅ‘séget nyújtott új kapcsolatok kiépítésére és a meglévÅ‘k fejlesztésére, a már megszerzett piaci pozíciók megÅ‘rzésére és erÅ‘sítésére.A közös megjelenések eredménye egy közös kiadvány megszületése is: a tagokat, tevékenységük – termékeik alapján innováció és környezetvédelem szempontokat figyelembe véve, INNO-PACK és/vagy ÖKO-PACK csomagokba rendszerezve, egy közös katalógust készítettünk magyar és angol nyelven, a tagok termékeinek megjelölésével és elérhetÅ‘ségeikkel. Az igény szerint évente módosított tartalmú kiadványokat hozzáférhetÅ‘vé tesszük a jövÅ‘ben minden közös rendezvény alkalmával, függetlenül attól, hogy minden tag jelen van-e az adott rendezvényen, így lehetÅ‘vé téve a folyamatos információáramlást és a köztudatba épülést. A hosszútávú fenntarthatóságot szem elÅ‘tt tartva együttműködési megállapodás aláírását kezdeményeztük a Nemzeti Külgazdasági Hivatallal (HITA), amely szövegében és tartalmában a 2013-as év végéig aláírásra került mindkét fél részérÅ‘l.